Aktivity v okolí

Rekreační zařízení Šuměnka se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 13 km jižně od města Vimperk a necelý kilometr od obce Lenora. Chalupa leží v nadmořské výšce 780m. Celý objekt sousedí s loukami a přilehlým šumavským lesním porostem.

Lenora je důležitým centrem pro turisty. Je východiskem pro výlety na Boubín a vodáci zde začínají sjíždět Vltavu. Lenorou prochází šumavská cyklomagistrála č.33 (Železná Ruda - Vyšší Brod) a nedaleký hraniční přechod Strážný otevírá další bránu výletů a zábavy do sousedního Německa. Výhodou je také dobré dopravní spojení vlakem i autobusem. Vltava také nabízí bohaté rybářské zážitky při lovu pstruhů a lipanů. V zimě je zde napojení na běžecké lyžařské stopy. Vedle prohlídky sklářského muzea můžete navštívit malou sklářskou huť, nebo brusírnu skla. Mezi významné turistické atrakce v obci patří veřejné pečení chleba v historické peci a technická památka krytý dřevěný most, který sloužil k manipulování plaveného dřeva z okolních boubínských lesů.

Tipy na výlet

Splouvání horního toku Vltavy

Nechte se unášet na vlnách nejdelší české řeky Vltavy a kochejte se barvitými přírodními scenériemi. Splavnost bez registrace je možná z Horní Vltavice – Lenora – Soumarský most. Od soumarského mostu již s registrací (www.npsumava.cz). Půjčovna kanoí přímo u chalupy.

Lyže

Skvělá poloha dává na vybranou z několika možností lyžařských areálů. V této oblasti je turisty nejvyhledávanější německý lyžařský areál Mitterdorf s necelými 10 km sjezdovek a skvělým rodinným zázemím směřovaným zejména pro děti. Pokud však zvolíte „český rybníček“ určitě nebudete litovat. Ski areály Kubova Huť, Horní Vltavice, České Žleby nebo Zadov splní veškeré požadavky na rodinné lyžování.

Běžky

V okolí mnoho běžkařských tras – www.bilastopa.cz

Milovníkům běžkařských tras se také nabízí možnost využití německých stop, kterými je protkané celé německo-rakousko-české příhraničí. Pro více informací klikněte zde.

Zimní koupání

Pokud chcete svému tělu dopřát relax a strávit čas ve vyhřáté vodě, nabízí okolí Šuměnky několik možností. Tou nejbližší je volarská plovárna nebo konopné lázně, které najdete ve stejném městečku. Pokud však chcete vyrazit a užít si koupání v teplém prostředí doporučujeme návštěvu lázeňského města Waldkirchen s plovárnou Vital Karoli. Celodenní výlet pak můžete nasměrovat do některého z věhlasných lázeňských komplexů v Německu (Bad Füssing, Bad Griesbach). Kdo by upřednostňoval klouzačky a tobogány, tak si na své přijde na plovárně v německém Passově nebo nedalekém Deggendorfu.

Bad Füssing

Největší lázeňské město v Evropě - 75 minut cesty
ODKAZ NA STRÁNKY

Letní koupání

V letních měsících se při pobytu na Šuměnce můžete ochladit v bazénku u chalupy. Pro milovníky přírodního koupání se nabízí skvělá možnost okusit peřeje řeky Teplé Vltavy, od které dělí Šuměnku pouze místní komunikace a pár metrů rozkvetlé louky.

Vimperk

30 minut cesty

Vodní nádrž Lipno

40 minut cesty – největší jezero v ČR

Freyung

30 minut cesty - 1 skluzavka, 1 tobogán, restaurace

Grafenau

40 minut cesty – veliká letní plovárna s tobogány, umělými vlnami, dětskými atrakcemi a skokanskými můstky

Waldkirchen

40 minut cesty – příjemná plovárna s tobogány, beachvolejbalovými kurty, dětskými prolézačkami a restaurací

Passau

60 minut cesty – městská letní plovárna s atrakcemi pro děti

Vhodné cíle pro přírodní turistiku

Svou polohou je Šuměnka jedinečnou startovní pozicí pro výletování. Umístění v samotném srdci Šumavy (největšího souvislého lesního porostu Evropy) je zárukou čisté přírody a čerstvého vzduchu.

Zátoňská hora

nejblíže vzdálený turistický vrchol
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Zřícenina hradu Kunžvart

přírodní procházka s větším převýšením, surová šumavská příroda
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Boubín

oblíbený turistický cíl s Rozhlednou
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Plechý

Je pátým nejvyšším vrcholem na Šumavě
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Černá hora

je na ni jedna z nejkrásnější šumavských vyhlídek
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Knížecí stolec

naučná stezka s rozhlednou
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Další přírodní místa a turistické cíle

Soumarský most

v tábořišti Soumarský most se nachází obnovený předválečný bunkr lehkého opevnění
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Chalupská slať

rašeliniště přechodného typu mezi údolním a horským vrchovištěm
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Stožecká kaple

poutní místo nad obcí Stožec
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Boubínské jezírko

jezerní útvar pod úpatím hory Boubín
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Schwarzenberský plavební kanál

spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Große Mühl
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Idina Pila

naučné středisko
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Naučné stezky pro děti

Soví rezervace

Borová lada soví voliéry
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Nové Údolí

dobová železnice, krásné přírodní místo, hraniční přechod
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Turistické cíle v Německu

Heidel

přírodní procházka vedoucí k rozhledně

Marchhäuser

Přírodní hřiště a pohádková rezervace

Neuschonau

stezka korunami stromů
DOZVĚDĚT SE VÍCE

Dreisessel

Třístoličník - stezka Alberta Stiftera – jeden z nejvyšších vrcholů Šumavy, dechberoucí výhledy, surová příroda, skalní útvary, horská restaurace

Luzný

jedno z nejkrásnějších míst Šumavy a Bavorského lesa, letní a zimní stezka, skalní útvary, naučná stezka, restaurace na vrcholu

Rachel – Roklan

druhý nejvyšší vrchol Šumavy a Bavorského lesa, stezka s velikým převýšením, nádherná šumavská příroda, restaurace na vrcholu

Města - nákupy